Lassított digitális videofelvételek alkalmazása a fizika és testnevelés oktatásában

Közzétéve2014-02-16 22:32:13
ÖtletgazdaKárpát József, nincs
Gyorsan zajló jelenségek, fizikai kísérletek és sportolók mozgásának elemzésére alkalmazzuk a lassított, ill. stroboszkópikus videofelvételeket. Módszerünk lényege, hogy filmszerkesztő programmal a folyamatok lelassíthatók, ill. századmásodperc pontossággal nyomon követhetők, így azokból jó közelítéssel gyorsulási, sebesség, és dinamikai adatok számíthatók.

Szokványos tanórai munka keretében a kiválasztott kísérletről videofelvételt készítünk. Figyelni kell arra, hogy megfelelő lépték ill. méretadatokat tartalmazzon a felvétel, valamint a háttér megfelelő tónusú és kontrasztú legyen. A felvételt követően a tanóra, szokásos módon folytatódhat.

Szakköri, vagy tanórai munka során a jelenet érdemi részét, filmszerkesztő programmal az informatika teremben az általunk választott mértékben lelassítjuk. Az általunk használt kamerák 25 kép/s (25 fps) sebességgel dolgoznak, így egy-egy mozzanat a lassításon 0,04 s időtartamot jelent. Az ily módon lelassított film stroboszkópikusan jelenik meg, ami egyszerűbbé teszi a folyamat metrikus elemzését.

A felvételeken a témától és célunktól függően méréseket, megfigyeléseket végezhetünk, vagy egyszerűen megfigyelhetővé tesszük az egyébként követhetetlenül gyors jelenség lefolyását.
A videofelvétel alapján stroboszkópikus fotósorozat is készíthető, amely számítógéptől függetlenül is lehetővé teszi a folyamat értékelését.

Eddigi alkalmazásaink során - amelyekről fotóillusztrációkat és dokumentumokat is csatolunk - az alábbi folyamatok kinetikai és dinamikai jellemzőit mértük: Szabadesés elemzése, inga mozgása, vízrakéta sebesség- és gyorsulási viszonyai, lejtőn gyorsuló kocsi, magas- és távolugrás, súlylökés, sprintelő rajtfolyamata. A további részletekért és letölthető anyagokért kérjük lépjen be